Dziecko na deskach, czyli ABC narciarskiej edukacji

dzieci na_nartachWraz z rozwojem sprzętu, technologii, nowych trendów i technik w narciarstwie, zmienia się również podejście w edukacji nowego pokolenia użytkowników dwóch desek. Za duże o dwa rozmiary buty po starszym rodzeństwie i plastikowe, przypinane paskami narty, na których pokolenie dzisiejszych 30- i 40-latków stawiało pierwsze kroki nie do końca spełnią oczekiwania ich pociech i instruktorów, w ręce których, prędzej czy później, trafią.

Z jednej strony dobrze, z drugiej jednak nasuwa się pytanie jak właściwie rozpocząć „unartawianie” dzieci, by – jak większość dorosłych dziś narciarzy – nie utrwaliły sobie błędów wynikających z samotnych walk o przetrwanie na stoku.

Szkolenie małych dzieci to wielkie wyzwanie. Nie znajdują w nim zastosowania „dorosłe” techniki treningowe – wręcz przeciwnie – nauka odbywa się przez zabawę i rywalizację, najlepiej w grupie rówieśników prezentujących podobne umiejętności.

Mając świadomość, że nawet dla jeżdżących rodziców, kwestia właściwego doboru sprzętu i obrania słusznego kierunku w oswajaniu maluchów z nartami nie jest sprawą łatwą, postanowiliśmy zebrać w niniejszym dziale najważniejsze wskazówki, dzięki którym dzieci łykną bakcyl białego szaleństwa od pierwszych dni na śniegu.

Niniejszy dział nie powstałby bez fachowej wiedzy i doświadczenia osób, które na nartach i szkoleniu – również najmłodszych – „zjadły zęby”, czyli instruktorów ze szkoły narciarskiej STRAMA z Zakopanego.

Jak dobrać sprzęt, odzież, wybrać właściwą szkołę narciarską i wpoić pierwsze zasady bezpieczeństwa – na te i wiele innych, nurtujących pytań znajdziecie odpowiedzi w poszczególnych zakładkach niniejszego działu.