Dzieci na biegówkach - czyli wszystko co rodzice początkującego biegacza wiedzieć powinni

 

Narciarstwo biegowe czy biegi narciarskie?

Co bardziej przemawia do ludzkiej świadomości, zwłaszcza osób na co dzień biernie spędzających czas wolny? Słowo BIEGI – przeraża zapewne na wstępie, kojarząc się z dużym wysiłkiem i ogólną niedostępnością. Dlatego jesteśmy za: NARCIARSTWEM BIEGOWYM, jako świetnym uzupełnieniem zmagań na stoku lub odrębną formą spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w zimie, a co najważniejsze, nie potrzeba ku temu gór, stoków, wyciągów, wystarczą dobre chęci, odpowiedni sprzęt i odrobinę śniegu.

 

Jak przygotować się do wyjścia, parę słów o ubiorze

Podczas zajęć z narciarstwa biegowego dzieci praktycznie cały czas są w ruchu. Aby lepiej to rodzicom uświadomić, dla porównania - dzieci na nartach zjazdowych jadąc wyciągiem lub krzesłem do góry, są nieruchome, działa na nie wiatr i chłód, stąd ciepłe kombinezony zjazdowe, grube czapki i ciepłe rękawice. Na biegówki strój musi być przede wszystkim lekki, nie krępujący ruchów i wreszcie taki, aby dziecko zachowało pewien komfort cieplny, czyli nie przegrzewało się i nie marzło. Aby taki efekt uzyskać, niezbędna jest odzież techniczna – termo aktywna. Zacznijmy od bielizny – powinna to być koszulka z długim rękawem i getry. Na rynku dostępnych jest wiele firm, w tym rodzime polskie, za naprawdę przyzwoite pieniądze, szybko schną nawet na ciele dziecka i dobrze odprowadzają wilgoć. Wybierając bieliznę, warto zwrócić uwagę na zawartość w niej wełny, im więcej tego składnika, tym jest ona cieplejsza. Elementem ważnym są też skarpety, wcale nie muszą być grube, aby dawać ciepło, jeśli wybierzemy te z zawartością składnika tzw. Coolmax – będą regulowały poziom ciepła/zimna odczuwalnego na stopie, jednocześnie unikajmy bawełnianych skarpet – zatrzymują wilgoć i powodują uczucie zimna jeśli stopa dziecka choć trochę się spoci. Na getry najlepiej założyć spodnie typu Warm-up, czyli dopasowane, cienkie, lekkie – najczęściej podklejone polarem, dla utrzymania ciepła i pokryte warstwą membrany wodo- i wiatro- odpornej. W górnej części ubioru stosuje się tego samego typu kurtkę, natomiast pod nią można dziecku założyć na bieliznę nawet dwie cienkie, ale ciepłe warstwy np. polarowe (może to być golfik i rozpinana bluza). Jeśli nie uda nam się zdobyć tego typu ubrań, spodnie można zastąpić spodniami narciarskimi, a kurtkę zwykłą wiatrówką przeciwdeszczową, niemniej jednak polecamy typowe biegowe ubiory, przez to nasze dzieci będą miały wysoki komfort i prawdziwa frajdę z biegówek.

 

Dlaczego przysłowiowa „cebulka” jest tak ważna?

Na nartach biegowych, w zależności od natężenia zajęć często zdejmujemy lub zakładamy jedną z górnych warstw. Takie ubranie nie usztywnia ruchów, jest wygodne i pozwala na swobodną zabawę na nartach.Jeśli chodzi o czapkę, to najczęściej jest ona uszyta z materiału Lycra, podklejonego cienkim polarkiem, taka czapka „oddycha” i jest wiatroodporna. Gruba i ciężka czapka spowoduje nadmierne pocenie się głowy dziecka, a mokre włosy dadzą uczucie chłodu i przez to dyskomfortu.Rękawiczki biegowe są również lekkie i w miarę ciepłe, ich grubość uzależniona jest od wyściółki ociepliny, dzieciom kupujmy raczej te cieplejsze, tak aby nie była to np. tylko cienka dopasowana skóra. Dobrze, aby miały one również membranę wiatroodporną. Na koniec drobna, aczkolwiek ważna rzecz, zapomnijmy o szalikach…. Zamiast tego polarowy komin na szyję, zapinany z tyłu na rzepę lub wciągany przez głowę, a na cieplejsze dni coś lżejszego, typu „Buffy” – cienki komin, również łatwo dostępny na sklepowych półkach.Pamiętajmy, jeśli wyjście na biegówki może się przedłużyć lub zajęcia będą bardziej intensywne, warto zaopatrzyć dziecko w pas z bidonem, zapinany na biodrach, a w bidonie ciepłe picie, które zawsze stawia na nogi.

 

Sprzęt biegowy, prawdy i mity

Przymierzając się do zakupu sprzętu biegowego, pamiętajmy o pewnej zależności i kolejności zakupów. Najlepiej jest zakupić cały zestaw: narty, wiązania i buty. Kijki zawsze możemy dokupić później. Nigdy jednak nie kupujmy samych nart z wiązaniem, lecz bez butów. Lepiej kupić buty i wiązanie, a potem dokupić „gołe” narty. Dlaczego? W narciarskim sprzęcie biegowym nie jest tak jak w zjazdowym, że praktycznie wszystkie buty narciarskie pasują do wszystkich rodzajów wiązań. W biegowych firmach produkujących sprzęt, wykształciły się odmienne systemy łączące buta z wiązaniem, dlatego but musi być kompatybilny z wiązaniem, narta może być z innej firmy. Upraszczając, kupujemy albo system SNS albo NNN, jeśli trafimy na promocję np. nart z wiązaniem w systemie NNN, to w dalszym etapie poszukiwań i zakupów, pytajmy sprzedawcę o buty w systemie NNN.
Jak dobieramy sprzęt? Buty powinny być dopasowane jak zwykłe buty do chodzenia, ponadto zwróćmy uwagę, aby były ocieplone i z miękką cholewką ponad kostkę, zabezpieczającą przed śniegiem. Narty nie powinny być krótsze niż wzrost dziecka. Dobór sprzętu wiąże się również z podziałem na techniki klasyczną i łyżwową, jednak w przypadku dzieci i początkowego etapu zajęć na biegówkach, najlepiej aby były to narty nie dłuższe niż 10-15cm od wzrostu i z łuską na narcie, która dodatkowo zapewni lepszą przyczepność podczas nauki i zabaw, a nie zniechęci do dalszej nauki. Takie narty posłużą też świetnie na wspólne wycieczki nawet z rodzicami. Jeśli kupimy narty długie i na wyrost, dziecko niestety może czuć się na nich źle, będą się plątały i przeszkadzały podczas zabaw i nauki, dłuższe narty można dziecku sprawić dopiero wtedy, gdy osiągnie pewien poziom techniczny, zapewniający dobre czucie narty i umiejętność poradzenia sobie z nią na zjazdach czy podbiegach.Jeśli chodzi o kijki, to najprostszy sposób ich dobrania to przymiarka pod pachę, dla początkujących dzieci niech będą nawet krótsze, ważne aby po złapaniu kijka za rączkę nie zejść poniżej kąta prostego w łokciu.Dostępny sprzęt biegowy dla dzieci jest lekki, przez co dziecko samo może się nim zająć, zapinanie i odpinanie wiązań jest proste i nie wymaga pomocy dorosłych.
Jeśli zakupy sprzętu z różnych względów będą niemożliwe, proszę pamiętać, że w naszej wypożyczalni taki sprzęt można znaleźć. Zakup sprzętu wiąże się z tym, że dziecko jednak szybko z butów wyrasta, a jeśli są to początki na biegówkach lub nie jesteśmy pewni, czy dziecku aby na pewno ten sport się spodoba, zawsze można taki sprzęt wypożyczyć.

 

Wszechstronność narciarstwa biegowego

Spacerować czy wędrować na nartach można wszędzie tam gdzie leży śnieg, zarówno na nizinach, jak i w górach. Prostota podstawowych ruchów na biegówkach jest naturalnym odwzorowaniem chodu człowieka, przeniesionego na ślizgające się narty, co w połączeniu z ruchem ramion i pracą kijkami, daje od razu efekt łatwego przemieszczania się na nartach w płaskim terenie. Poślizg na narcie daje nam poczucie, że „biegniemy” i ten kto tego nie spróbował, nie wie ile frajdy dają pierwsze kroki na biegówkach. Nawet wolne, ale systematyczne spacery podnoszą wydolność i kondycję fizyczną w każdym wieku i na każdym poziomie przygotowania sprawnościowego, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Wycieczki do lasu, przecieranie szlaków po nieskazitelnym białym puchu, zakładanie pierwszego śladu, czy zwykłe ślizganie się po wyznaczonej torem trasie, dostarcza tak wielu doznań dla wszystkich kochających piękno zimowej przyrody, że żaden inny sport nie jest w stanie tego zastąpić. Dodatkowym plusem narciarstwa biegowego jest wszechstronny i szeroki zakres pracy naszych mięśni, mało jest sportów tak dobrze rozwijających wszystkie główne partie mięśniowe, nie tylko kończyn dolnych i górnych, ale całego tułowia. Co ważne, narciarstwo biegowe, rozwija gorset mięśniowy bardzo równomiernie, nie powodując przerostu jednej grupy mięśni. Przy rekreacyjnym uprawianiu tej dyscypliny, ważnym aspektem jest również przebywanie na świeżym powietrzu. Zwłaszcza zimą, kiedy lubimy schować się w ciepłym zaciszu domowym, zapominając o tym, że hartowanie organizmu zapobiega wielu chorobom i podnosi ogólną odporność chociażby na przeziębienia. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze dzieci.

 

 
 
 
 

Dzieci na biegówkach

Kurs biegowy dla dzieci

Etapy szkolenia

etap 1_200etap 2_200etap 3_200etap 4_200etap 5_200etap 6_200

Kursy feryjne

btn dz swiateczny w 200

btn dz pierwszychkrokow w 200

Kurs narciarski dla dzieci - podstawowy

Kurs Ski-safari

Kurs jazdy sportowej

btn dz podstawowy 4dni w 200

Kurs snowboardowy

Zawody feryjne dla dzieci

Puchar Misia Stramusia